Vyplatí se blog zdarma?

Stačí vyhledat v Googlu „blog zdarma“ a vypadnou desítky nabídek, jak začít blogovat zcela zdarma. Je to tak snadné, ale můžeme si tím hodně zkomplikovat budoucnost, pokud nemáme jasnou představu, co od svého nového webu budeme chtít. Přitom je potřeba se nejdříve zastavit a pořádně se rozhodnout, jestli nakonec onen blog zdarma pro nás nebude ta nejdražší volba. S každou službou zdarma se obvykle vážou i nějaká omezení. Někdo na ně nemusí narazit, někoho mohou naopak pořádně omezit v jeho rozletu a růstu. Největší a často i poslední výhoda je, že se na začátku nic neplatí. Později se naopak může platit téměř za vše, a proto je dobré si přečíst všechny podmínky předtím, než se do blogování pustíte. A také je dobré si uvědomit všechna ta omezení, které nabídka zadarmo obvykle přináší.

Výborný blog se dá provozovat i zadarmo, třebas 365tipů je krásný příklad, jak naplno využít to, co se nabízí zcela zdarma. Má vysokou návštěvnost a člověk nijak nepozná, že běží na platformě, která je zcela zdarma. Nemusí se starat o to, jestli je vše správně nastavené, prostě jenom píše. Každý den, kromě víkendu.

Problém by nastal jen v případě, kdy by mu najednou začal být kabátek trochu těsný. Má štěstí, že používá WordPress.com, tam je skoro vše v základu. Ovšem, už za trochu jinou šablonu se musí platit. Za eshop se musí platit ještě mnohem víc. A tak se dá pokračovat v celém seznamu dál a dál. Zatím a pravděpodobně nikdy tenhle blog nebude nic navíc potřebovat.

Nejlepší investice je zamyslet se, jestli je blog nebo web zdarma to pravé řešení pro nás.

Co přesně od blogu chceme?

Předtím, než se pustíme do blogování, musíme si dobře vyhodnotit důvody, proč chceme blogovat. Je to nejlepší postup, kterým se možná vyhneme několika osudovým chybám (a nebo taky ne, ale aspoň se budeme moci utěšovat, že jsme si dali tu práci). Každý z nás má trochu jiný důvod a je klidně možné, že nikdy žádnou extra funkci potřebovat nebudeme. A pak je pro nás blog zdarma opravdu to pravé řešení.

Musíme si jasně říct, zda blog bude mít nějakou další funkci jako například:

  • prodávat zboží nebo služby;
  • shromažďovat emailové kontakty;
  • upozorňovat na akční nabídky;
  • vydělávat na inzerci;

Není to žádná raketová věda, ale pokud si vybereme špatné řešení, už se nám bude těžko měnit. Na Internetu je sice hodně věcí snadných, ale některé se mění za pochodu už jenom těžko a není to práce pro každého.

Jen se při plánování nového blogu vyplatí myslet na to, proč ho spouštíme. Mít jasno je něco, co se počítá, protože to omezí rizika. A hlavně, budeme schopni jasně vyhodnotit, zda je pro nás nabídka webu zdarma dostatečná. A nebo jestli potřebujeme něco navíc.

Kdy se opravdu vyplatí mít blog zdarma?

Použít web nebo blog zdarma stojí za to, když si nejsme jistí, jestli se z toho stane naše vášeň, kde budeme schopni a ochotni překonávat obtíže. Bez nějakých zásadních finančních investic dostaneme příležitost si ověřit, že je to to pravé pro nás.

Pro nového autora je to dobrá volba, jak si zkusit, zda máme téma, kterému se dokážeme věnovat. Zda ho dokážeme rozvíjet a jestli také dokážeme udržet nějaký rytmus v našem psaní. Až příliš mnoho blogů končí opuštěno bez toho, že by tam byla alespoň jedna zmínka o tom, proč s tím autor skončil. Na webech provozujících blogy zdarma je až příliš mnoho opuštěných pomníčků.

Také nám nesmí vadit, že často provozovatel webu vystaví na blogu své vlastní reklamy. A vy z toho nebudete nic mít, protože je to cena za to, že je to prostor zdarma. Je to prostě obchod jako každý jiný, kreativní prostor za obsah, kolem kterého je cizí inzerce.

Kdy už se vyplatí vlastní řešení?

Pokud to myslíme s blogováním vážně, tak bychom se měli vyhnout všem řešením zdarma vyhnout širokým obloukem. Není to proto, že by mohla být nespolehlivá. Nebudeme mít náš web plně v našich rukách. Budeme muset pracovat s kompromisy. A také se může stát, že provozovatel zmizí i s našim obsahem.

Jakmile chceme mít blog jako součást promyšleného marketingového mixu, musíme zapomenout na to, že bychom ho provozovali na nějaké službě zdarma. Brzy bychom objevili všechna omezení, která se nám dostanou do cesty. V takovém případě potřebujeme, abychom si mohli nainstalovat cokoliv nás napadne. A to se nám u služby zdarma určitě nepovede.

Některé weby zdarma umožňují přidat eshop. Je v tom obvykle nějaký háček. Například pro lidi z České republiky potom může být nákup hodně trnitá cesta. Eshop je vždy lepší mít na své vlastní doméně a mít ho plně pod kontrolou. A nebo používat specializovanou službu. Elektronické nakupování není tak snadné, jak na první pohled vypadá. Udělat ho tak jednoduché, jak je to jen možné, je složitá záležitost.

Úspěch na Internetu je často o tom, jak dobře umíme číst různé reporty o návštěvnosti. A tady je největší kámen úrazu všech služeb zdarma. Analytika není jejich silná stránka. Obvykle si velmi dobře data o návštěvnosti chrání a i s autory sdílí jenom to nejnutnější. Rozhodnout se pak, kudy se vybrat, to je oříšek, když vám chybí relevantní data.

A poslední případ, kdy se vůbec nevyplatí uvažovat o nějakém řešení zdarma. Pokud chcete podnikat, pak je to velké riziko se spolehnout na řešení zdarma. Nepřidá to na důvěryhodnosti. A může vás to v budoucnu poslat do kytek. A za to ty ušetřené stokoruny určitě nestojí.